Selections Trailers Jury Screening Schedule RIFFA Classic Winners Laurel Center General Info

Screening Schedule

Day One - August 16, 2017
Auditorium 1
Boris without Beatrice

11 am - 12:40 pm

Heaven's Floor

1 pm - 2:30 pm

Sea of Life

2:45 pm - 4:15 pm

To the Mountain

4:30 pm - 5:50 pm

Alberta

6:10 pm - 7:50 pm

Group screening - 8
Duration: 1.15 Hours
Time: 8:10pm - 9:30pm

DOWN BY LOVE
Yume
The Charcoal Maker
TANDEM
PET
Dreamers

2 Girls

9:45 pm - 10:45 pm

Auditorium 2
That nevcer Happened

11:15 am - 12:35 pm

The World of which we dream

12:50 pm - 2:40 pm

Lokabandhoo

2:55 pm - 4:35 pm

Pretty far from okay

4:50 pm - 6:10 pm

Maroon

6:25 pm - 8:00 pm

Land of the Little People

8:15 pm - 9:45 pm

Whoever was using this bed

10:00 pm - 10:55 pm

Auditorium 3

Group Screening -1
Duration: 101 min (1.30 hours)
Time: 11.30 pm -1.05 pm

I Know It When I See It Bleached DARREL
All in Vain
TAPETTE (MICHEL'S MOUSE)
Lithuania

PANEL 1
Duration: 01.20 Hours
Time: 1.20 -2.40pm

Group Screening -2
Duration: 106 min (1.30 hours)
Time: 3.10 pm – 4.45 pm

HALF TIME (Mi-Temps)
Advent
MICE AND RAT
Banjo Farid
Canadian Sniper

Group Screening -3
Duration: 101 Min (1.30 Hours)
Time: 5.25pm- 7pm

Wolf
Recall
Road Game RED LIGHT DON'T CRY

When they awaken
Duration:91 Min ( 1.31 Hours)

Special presentation and screening
Q & A: 7.20pm -7.50pm
Screening: 7.50 pm – 9.20pm

Group screening -8
Duration: 1.15 Hours
Time:9.40 pm -11pm

DOWN BY LOVE
Yume
The Charcoal Maker
TANDEM
PET
Dreamers

Day Two - August 17, 2017
Auditorium 1
Shackle

11:00 am - 12:40 pm

Touch of an Angel

12:55 pm - 2 pm

Volt

2:15 pm - 3:40 pm

Unveiled

3:55 pm - 5:25 pm

The Red Green

5:40 pm - 7 pm

The Trial 2.0

7:15 pm - 8:10 pm

Francos Legacy

8:25 pm - 9:40 pm

Auditorium 2
I heard the birch tree whisper

11:15 am - 12:05 pm

600 Restless Years

12:20 pm - 1:35 pm

Public Intimacy

1:50 pm - 3:05 pm

Breaking Point

3:20 pm - 5:05 pm

Non Transferable

5:25 pm - 6:55 pm

Sheep and Wolves

7:15 pm - 8:40 pm

It's A Wonderful Afterlife
HEALING THROUGH HUMOR
Duration: 1.15 Hours
Time: 9 pm – 10.20 pm

Auditorium 3

Group Screening – 5
Duration: 100 Min (1.28 Hours)
Time: 11.30 pm - 1 pm
Icky
Above the Mist
Chop Chop
The Winter
32 DE DICIEMBRE
Farewell
Mic & Me Shit
THE RUNNER
Fire
1+1
The Velvet Abstract
Crocuses

Q & A Part 2
Duration 1.20 Hours
Time: 1.30 Pm – 2.50pm

Group Screening -6
Duration:102 (1.29 Hours)
Time: 3.10 pm – 4.45pm

Eternally Child
The Road
Maestro
The Devil is in the details
I don't like her

This is Home

5:05 pm - 6:00 pm

Group Screening -7
Duration: 101 Min (1.27 Hours)
Time: 6.15 pm – 7.45pm

Old World New
The Mould & The Maker
Rose
STEVE
The Other Side
The Invincible Sergeant Bill
RHODA

Filmmakers Workshop
Lee Chambers
Duration: 1.20 Hours
Time: 8 pm – 9.30 pm

Josi Victoria

9:45 pm - 10:45 pm

Day Three - August 18, 2017
Auditorium 1
The Pineville Heist

11 am - 12:25 pm

Under the Rose

12:45 pm - 2:30 pm

Blue Hollywood

3:00 pm - 4:30 pm

Raw

4:50 pm - 6:35 pm

The Sergeant Matacho

6:55 pm - 8:35 pm

Mightier than the sword

8:55 pm - 9:45 pm

Auditorium 2
Back to 97

11:15 am - 12:50 pm

Bijuli Machine

1:10 pm - 3:00 pm

Moon in Sagittarius

3:20 pm - 5:05 pm

Sin and Illy

5:20 pm - 6:40 pm

The Snow Queen

7:00 pm - 8:25 pm

Drinking Life

8:45 pm - 10:00 pm

Auditorium 3

Group Screening -4
Duration: 104 Min (1.30 Hours)
Time: 11.30 pm – 1.05 pm

PEACE NIGHT
LOST FACE
SNOWGIRL
DOWNUNDER
Mimicry

PANEL
Duration :1.30 Hours
Time: 1.30 pm -3 pm

Day Release

3:20 pm - 4:45 pm


Q & A PART 3
Duration: 1.20 Hours
Time: 6pm – 7.20pm

Longshot

7:35 pm - 8:30 pm

Welcome to Nowhere

8:45 pm - 10:20 pm

10.20 PM – 11 PM
Networking